Okuduğunuzu anlamakta güçlük mü çekiyorsunuz?

Kitabı oturup 100 sayfa okumaya çalışmayın. Her gün okuyun ama anlayarak yavaş yavaş okumaya çalışın. Günde 60 sayfa okuyup 2 gün ara vermek yerine günde 20-20-20 okuyabilirsiniz. Okuya okuya ileride alışacaksınız. Veya roman okuyorsunuz diyelim ve kafanızda canlandırarak okumaya devam edin.

Mesela 4 tane çocuk var diyelim ve bunlar da adaya düştü. Kitapta da şöyle anlatıyor:

”Tüm çocuklar kumsala indi. ”A” dizlerini kendine doğru çekti ve elleriyle dizlerini bağladı. ”B” yere yatmış şekilde yıldızları izlemekteydi. Ansızın bağırırak ”C” sessizliği bozdu.
Yani bu kısa olayı kafanızda canlandırarak okuyabilirsiniz.  Kafanızda bir film gibi canlandırırken, anlarsınız. Kafanızda canlandırdığınız için aklınıza başka şeyler gelip anlaşmamazlık olmuyor. Çünkü bazen bana da oluyor bu durum. Bazen kafam başka bir şeye takılıveriyor ama 2 sayfa okudum diyelim. Ama sonra anlıyorum ki son 2 sayfadan bir şey anlamamışım. Tekrar 2 sayfa önceye dönüp kendi kafamda kurduğum olay döngüsüne dönüyorum ve okumaya başlıyorum. Okurken de kafamda canlandırınca akılda kalıcı ve zevkli oluyor.

Bir de bazı kişiler betimlemeleri sıkıcı bulup okuyamıyor. Yani şöyle söyleyim:
Okumak istediği: Koşarak x noktasına gitti kumsalda ve Aliyle buluştu.
Kitapta anlatılan: Koşarak X noktasına gitmeye çalışırken nefes nefese kalıyordu. Yerlerde kumdan dolayı ayaklarının izleri çıkıyordu ve en sonunda X’e ulaşıp ulaşıp Aliyle buluştu.

Sizde de bu yüzden anlayamıyor olabilirsiniz ama bu ”nefes nefese” ”ayak izleri” gibi olayları canlandırarak okursanız zevkli olacaktır.

Felsefe/politika kitapları biraz daha farklı bu konuda. Bilgi olarak verildiği için tam kafanızda canlandıramıyabiliyorsunuz. Onun için de not tutmak güzel bir yöntemdir.  Ama dediğim gibi okuya okuya alışırsınız tabii.

Yorumlar