Lazer epilasyon nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

LAZER EPİLASYON NASIL YAPILIR-DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR NELERDİR ?
Lazer epilasyon süreci, lazer epilasyon yapılacak olan bölgenin temizlenmesi, bölgedeki uzun olan kılların kısaltılarak epilasyona uygun hale getirilmesi ve lazer cihazı ile taranması şeklinde üç farklı aşamadan oluşmaktadır. Lazer epilasyona başlamadan önce, epilasyon yapılacak olan bölgeye epilasyona yardımcı özel bir jel sürülür. Daha sonra ten ve kıl renginize göre size en uygun olan lazer epilasyon cihazı ile epilasyon yapılacak olan bölge taranır. Bu tarama işlemi, lazer epilasyon yapılan bölgeye ve kıl yoğunluğuna göre birkaç dakika veya birkaç saat sürebilmektedir.
Bilinenin aksine lazer epilasyon sanıldığı kadar uzun süren bir tedavi değildir. Seans süreleri yaklaşık olarak 15 dakika ile 45 dakika arasında sürmekte ve seans aralıkları (kişinin lazer epilasyona gelme aralığı) 4 ile 8 hafta arasında değişmektedir. Lazer epilasyon tedavisinin bitmesi için gerekli olan seans sayısı da ortalama 3 ile 6 seanstır. Yani lazer epilasyon tedavisi hem kısa sürmekte, hem de kısa sürede sonuç alınmaktadır.

Lazer Epilasyon Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 

– Lazer epilasyon, sağlık bakanlığının izni ile ruhsatlandırılmış sağlık merkezlerinde, uzman doktor gözetiminde ve uluslararası standartlara uygun lazer epilasyon cihazlarıyla yapılmalıdır. Bu standartlara uyulmadığı takdirde geri dönüşü olmayan sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

– Lazer epilasyona gelmeden bir hafta öncesine kadar kökünden kıl alma (ağda vs) işlemi yapılmaması gerekir. Bunun nedeni, vücudunuzdaki tüm kılların daha net olarak görünmesi ve lazer epilasyon ile alınabilmesidir.

– Vücuttaki kılların oluşumunu tamamlamasını beklemek için vücut bölgeleri için 1-2 ay ara ile 4-6 seans, yüz bölgesindeki kıllar için birer ay ara ile ortalama 6-12 seans lazer epilasyon uygulanabilir.

– Lazer epilasyona gelirken aşırı uzamış olan kıllar makas veya jilet yardımı ile kısaltılabilir.

– Lazer epilasyon öncesi tüyleri sarartma veya boyama gibi işlemler yapılmamalıdır.

– Lazer epilasyona gelmeden 15 gün öncesine kadar cildi aşındıracak, soyacak işlemlerden uzak durmalı, peeling yapılmamalıdır.

– Lazer epilasyon yapılacak olan bölge temiz olmalı, epilasyon yapılacak olan bölgede makyaj olmamalıdır.

 

Lazer Epilasyon Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 

Lazer epilasyon uygulandıktan 2 gün sonraya kadar solaryuma girilmemeli, güneşten uzak durulmalıdır. Eğer güneş ışığına maruz kalınacaksa koruyucu faktörlü kremler kullanılmalıdır.
– Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca kopar.

– Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık oluşabilir. Bu normal bir durumdur. Kendiliğinden geçecektir.

– Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.

– Hormonal bozukluğu olan kişilerde lazer epilasyon seans sayıları daha fazla veya az olabilmektedir.

– Her lazer epilasyon seansında kıl yoğunluğu %15-20 arası azalmaktadır. Ancak vücudunuzda oluşan farkı 3. seanstan sonra belirgin olarak görmeye başlarsınız. Lazer epilasyon seanslarına ne kadar düzenli devam ederseniz o kadar maksimum fayda sağlarsınız.

– Büyük bölgeler (kol-bacak-sırt-göğüs-genital) için her seanstan 2 hafta sonra ücretsiz kontrol seansı hakkınız mevcuttur (20. günden daha geç yapılan kontroller tedavinin seyrini olumsuz etkiler). Küçük bölgelerde ise tedavinin seyrine katkısı olmadığından kontrol seansı uygulamaya gerek yoktur.

Yorumlar