Duyum ve Algı arasındaki fark nedir?

Duyum ve algı arasındaki farkı size kısaca açıklamak istiyorum. Yazdıklarım açık ve herkes tarafından anlaşılır şekilde olacaktır.

Öncelikle duyum nedir?

Duyum çevreden gelen uyaranları fark etmemiz anlamına gelir. Mesela şu örnek üzerinden gidelim istiyorum; arkadaşınıza misafirliğe gittiğiniz evde hafif bir sarsıntı oldu diyelim. Bu sarsıntıyı sizin ve arkadaşınızın fark etmesi duyumdur. Duyuma kısacası var olan uyaranları duyu organlarımızla fark etmemiz diyebiliriz.

Ancak algı duyumun bir tık üstüdür. Algı var olan uyaranın bizde ne anlama geldiğidir. Yine yukarıdaki örnekten gidecek olursak arkadaşımıza deprem oldu fark ettin mi dediğimizde arkadaşımız bize gülerek merak etme deprem olduğu falan yok. Yolda asfalt çalışması var silindir geçiyor ev o yüzden sallandı diyor. İşte algı ve duyumu bu örnek üzerinden kolay bir şekilde ayırt edebilirsiniz.

Toparlamak gerekirse duyum var olan uyarıcıyı duyu organlarımızla fark etmemiz, daha karmaşık olan algı ise duyu organları ile fark ettiğimiz  uyarıcılara anlam yüklememizdir. Duyum basit bir olay iken algı daha karmaşık bilişsel süreçleri kapsamaktadır. Algıda en önemli faktör geçmiş yaşantılardır.

Yorumlar