Bilim Diğer Psikoloji

Psikoloji nedir? Ne ile ilgilenir?

Psikoloji kelimesinin kökeni Yunanca ψυχολογία, Psihologia’dan gelmektedir. Peki Yunancadan gelen Psihologia kelimesinin köküne bakalım.

  • PSIKE→ Ruh
  • OLOJİ→ Bilim

Yani biz Psikolojinin Türkçe karşılığına Ruh Bilimi diyebiliriz. Peki ne yapar bu psikoloji niye böyle bir bilim dalına gerek duyulmuş?

Psikolojinin amacı gözlenebilir insan davranışlarını ve izlenebilir zihinsel süreçlerini izleyerek anlamlı sonuçlara ulaşmayı hedefleyen bilim ve meslek dalıdır.

Nedir bu psikolojinin hedefleri?

Psikologların temel bir araştırma yaparken hedefleri davranışı tanımlamak, açıklamak, tahmin etmek ve kontrol etmek. Bu hedefler psikolojinin temelini oluşturur.

Birçok psikolog şu temel soruya cevap arar: İnsan doğası nedir? Psikoloji, bu soruya insanların birbirleri, fiziksel ve sosyal çevre ile olan etkileşim süreçlerini inceleyerek cevap verirler.

Psikolojinin bilimsel yönü, psikolojik sonuçların bilimsel yöntemlere uygun kanıtlarla ortaya çıkarılmasını gerektirir. Bilimsel yöntem tarafsız bilgi toplanması ve yorumlanması için kullanılan, hata ihtimalini azaltıp güvenilir genellemeler yaptıran yöntemler bütünüdür.

 

Yazar hakkında

M.Enes Yalçın

Selamlar ben Enes. Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet ve Eğitim Fakültesi çift anadal Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı öğrencisiyim. Eğitim alanındaki gelişmeleri takip etmeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Acil iletişim için instagram adresim,
instagram: @enes_yalcn

Bu konuya yorum yaz