Psikoloji

Otonom sinir sistemi nedir?

Otonom sinir sistemi iç organlarımızdaki bazı düz kasları ve salgı bezlerini kontrol etmekle görevlidir. Otonom sinir sistemini bilinçli bir şekilde kontrol etmemiz mümkün değildir. İstemsiz olarak çalışır.

Örnek verecek olursak: Kan basıncımızı ya da üzerimize koşan bir köpeği gördüğümüzde ki nabzımızı bilinçli olarak kontrol edebilmemiz mümkün değildir.

Sempatik Sinir Sistemi nedir?

  • Otonom sinir sisteminin bir alt yapısı olan sempatik sinir sistemi savaş ya da kaç komutu buradadır. Sempatik sinir sistemi duygularla birlikte çalışır.
  • Korku, heyecan, sevinç gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında sempatik sinir sistemi aktif olur, kan basıncı artar, kalp hızlanır.
  • Korku gibi olumsuz duygular bedende “savaş ya da kaç” reaksiyonunu yaratır ve hızlandırır. Bu durumda gözler açılır, nabız artar, vücut terlemeye başlar. Bu gibi duygu durumları sempatik sinir sistemini etkiler.

Parasempatik Sinir Sistemi nedir?

  • Parasempatik sinir sistemi sempatik sinir sistemini dengelemekle görevlidir. Parasempatik sistem kalbi yavaşlatır ve yavaşlayan sindirim sistemini tekrardan hızlandırır.

Yazar hakkında

M.Enes Yalçın

Selamlar ben Enes. Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet ve Eğitim Fakültesi çift anadal Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı öğrencisiyim. Eğitim alanındaki gelişmeleri takip etmeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Acil iletişim için instagram adresim,
instagram: @enes_yalcn

Bu konuya yorum yaz