Diğer Eğitim

Oliwer Twist Film Analizi ve Sosyal Hizmet Mesleğinde Çocuk Suçluluğu

Filmin Konusu ve Çözümlemesi

Yetimhanede hayatı tanımaya başlayan Oliwer Twist burada diğer çocuklar gibi ağır iş koşullarında çalışmak zorunda bırakılır. Çok az bir yemekle günü sonlandırmaya çalışırlar. Fakat yemek olabildiğince azdır ve hiçbir çocuğun karnı doymaz. Oliwer daha fazla yemek isteyince görevliden şiddet görür. Daha sonrasında Oliwer bir aileye satılır. Ailenin şiddet göstermesi sonucu evden kaçar .7 günlük yol sonucu yürüyerek Londra’ya varır. Londra’da bir hırsızlık çetesinin eline düşer. İlerleyen süreçte işlemediği bir suçtan dolayı suçlanır. Âmâ Oliwer’in hırsızlık yapmadığını bilen zengin ve iyi bir adam olan Mr.Brownlow O’nu bağrına basar. Mr Brownlow,Oliwer’e kitapçıya teslim etmesi için bir miktar para verir, bu davranışının sebebi Oliwer’i güven testinden geçirmektir. Kitapçı olan arkadaşı parayı getirmeyeceğini söyler. Çete Oliwer’in peşini bırakmamıştır. Oliwer’i paralar ile birlikte alıkoyarlar. Çete içerisinde iyi bir kız olan Nancy,Oliwer’in çektiği acılara dayanamaz ve Mr.Brownlow a durumu anlatır. Bu yaptığı Nancy’nin sonu olur. Fakat bu Nancy’nin sonu olur Bill Skylies tarafından dövülerek öldürülür. Oliwer içinse yeni bir hayatın başlangıcı olur bu nitekim Mr Brownlow’un yanında güzel bir hayat onu beklemektedir.

Suçlu Çocukların Sosyal Hizmet Mesleğindeki Yeri

Sosyal hizmet mesleği bireyler arasında ayrım yapmadan yeryüzündeki tüm insanların toplumsal eşitliğini savunur. Çocuklara yönelik yapılan insan hakları ihlalleri onların sosyalleşme süreçlerini ve benliklerini olumsuz yönde etkiler. Bu durumda çocuklar suç işlemiş olmazlar suça sürüklenmiş olurlar. Suça sürüklenmiş çocukların ceza infaz kurumlarından tahliyesi sonrası normal hayatın gereksinimlerine ayak uydurmasında sosyal hizmetlerin yeri tartışılmaz öneme sahiptir. Sosyal hizmet  uzmanlarının çalışma odağı ;suça sürüklenmiş çocukların  kendilerinden ya da içerisinde bulundukları sosyal çevreden dolayı ortaya çıkan psiko-sosyal sorunları tespit ederek   onların toplumsal fonksiyonlarını yerine getirmektir.

Ülkemizin belirli bölgelerinde çocukların, bebeklikten itibaren kişiliklerinin oluşmasını sağlayan faktörlerin yetersiz ve olumsuz oluşu sebebiyle bu bölgelerdeki çocukların kendi istekleri dışında suça sürüklenmesi ülkemiz açısından son yıllarda büyük önem taşımaktadır. Doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde çocukların okullarda olması yerine, maddi imkansızlıklar ve ailenin eğitim seviyesi sebebiyle terör örgütlerinin hedefinde olması bu çocukların ve ülkenin geleceği açısından hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle Sosyal Hizmet mesleğinin içerisinde çalışan bireylerin bu konu hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olup, bu konu hakkında gösterdikleri faaliyetleri bilimsel kuramlar çerçevesinde yapmaları büyük önem taşımaktadır.

 

 

 

Yazar hakkında

M.Enes Yalçın

Selamlar ben Enes. Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet ve Eğitim Fakültesi çift anadal Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı öğrencisiyim. Eğitim alanındaki gelişmeleri takip etmeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Acil iletişim için instagram adresim,
instagram: @enes_yalcn

Bu konuya yorum yaz