Diğer

“Dünyada yenilmeyen kimse yoktur” Atatürk anıları

“Dünyada yenilmeyen kimse yoktur”

Atatürk bir gün ani bir kararla yakın arkadaşı Kılıç Ali’nin evine ziyarete gitmişti.

Kapıyı, Kılıç Ali’nin oğlu Gündüz Kılıç açtı. Sonraki yıllarda Türk futbolunun efsane isimlerinden biri olan Gündüz, o yıllarda henüz çok gençti. Galatasaray’da yeni oynamaya başlamıştı ve kısa süre içinde Milli Takım’a çağrılmıştı. Genç Gündüz, kapıyı açıp da karşısında Atatürk’ü görünce çok şaşırmıştı. Babasının evde olmadığını söyledikten sonra içeri buyur etti. Mutfağa gidip Atatürk’e bir bardak şerbet ikram etti. Sonra sohbete başladılar. Atatürk, önce: – Neden yenildiniz? diye sordu.

O sıralarda Milli Takım, Rusya ile beş-altı maç yapmış ve çoğunda yenilmişti. Genç Gündüz de takımdaydı ve maçların bazılarında oynamıştı. Gündüz, sıkıntı içinde açıklamaya çalıştı. Sözcükleri zar zor bir araya getirerek birkaç cümle kurabildi. Atatürk, hemen ardından, “Peki, bu yenilgiler seni çok üzdü mü?” diye sordu. Genç Gündüz, nasıl üzüldüğünü anlatmaya başlamıştı ki Atatürk sözünü kesti: – Dünyada yenilmyen kimse, yenilmeyen ordu, yenilmeyen takım, yenilmeyen kumandan yoktur,” dedi. Sonra devam etti: – Yenildikten sonra üzülmek de tabiidir. Ancak bu üzüntü insanın maneviyatını yok edecek, onu çökertecek seviyeye varmamalıdır. Yenilen, hemen toparlanmalı, kendini yeneni yenmek için olanca gücüyle, azmiyle daha çok çalışmalıdır.

“Dünyada yenilmeyen kimse yoktur” 

Yazar hakkında

M.Enes Yalçın

Selamlar ben Enes. Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet ve Eğitim Fakültesi çift anadal Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı öğrencisiyim. Eğitim alanındaki gelişmeleri takip etmeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Acil iletişim için instagram adresim,
instagram: @enes_yalcn

Bu konuya yorum yaz