Kitaplar

Canan TAN – Piraye Kitabı Özet PDF indir

Son zamanlarda piraye kitabının tekrar popüler olmaya başlaması üzerine, kitap hakkında birkaç kelime etmeye karar verdim (böyle cümle kurunca kendimi kürsü başında açıklama yapan hükümet yetkilisi gibi hissettim. )

..spoiler içerir..

2 sene önce okumuştum ama içindeki vıcık vıcık dram çabası, mantıksızlıklar aklıma geldikçe hala bir fena olduğum doğrudur.

Yazar kitapta net bir şekilde Nazım Hikmetin ekmeğini yemeye çalışmıştır. Bu isimle çıkış yapmasaydı kesinlikle bu satış rakamına ulaşamazdı. Hikaye aşağı yukarı şöyle..

Piraye kızımız tam bir kezban. ben dönyanın en gözel garısıyem havalarında. Tek gündemi evlilik. Önceleri kendisine talip olan hali vakti yerinde genç talipleri beğenmiyor. Zaten ailesi de aşırı elit oldukları için “bu değil, bu da değil, bu hiç değil” nidalarıyla gelen izdivaç tekliflerini reddediyorlar. Ta ki adını hatırlayamadığım başrol kahramanı gelene kadar.

Kahramanımız tam bir Boran ağa. O yüzde bundan sonra adını Boran olarak telaffuz edeceğim. Aşırı elit ve ince ruhlu kızımız Piraye ve ailesi nasıl olduysa bu doğu anadolu yağızına gönül kaptırıyorlar. İlginçtir ki o şiirler okuyan, edebi konuşmalar yapan, evde bir Bihter Ziyagil, bir Ednan gibi dolaşan anne baba, bu kültürel farkı hiç yadırgamıyor ve kızlarını Diyarbakıra gelin gönderiyorlar.

Hanım kızımız gurbet ellerde, kah kaynana çenesi, kah görümce zulmü altında, kendini hem bir süs eşyası olarak görmekten rahatsız hem de kaynanasının diline dolanan kısırlık belasıyla savaşıyor. Öyle ki inanamayacaksınız ama hanım kızımızın en mahrem bölgesine, çekmecelerine kadar varılıp, korunma hapları bir fiil gaspediliyor ve bu aşırı dramatik bilgi kitapta geniş yer buluyor.

Neyse efendim, Piraye kızımız sonunda bir evlat doğuruyor ama o da nesi? bir kız! Durumdan başta kötü kaynana Semra hanım olmak üzere tüm hanedan üyeleri rahatsız oluyor ve Piraye’ye benzeri sırlar dünyasında görülebilecek cinsten bir baskı ve yıldırma politikasına girişiyorlar. Öyle ki haşin erkek (haşin demişken kahramanın ismi Haşimdi şimdi hatırladım) Boran ağa, bir diş hekimi olan Piraye’yi bir erkeğin dişlerini tedavi ettiği görünce (ba ba ba ba, diş hekimleri normalde yün eğirdiği için çok değişik gelmiş beyimize) Allah ne verdiyse tekme, tokat, yumruk sakınmadan bir güzel dövüyor. Böyle dediğime bakmayın. Boran diş kliniğine girip bu ahlaksız görüntüyle karşılaşırken elinde bir demet çiçek var. yani eğer Piraye ahlaksızlık yapıp bir erkeğin dişini çekmemiş olsaydı ona çoook tatlış bir sürpriz yapacaktı.

Neyse, bu dayaktan sonra da Piraye “erimdir hem sever hem döver” diyip Boran’ı bağrına basmaya devam ediyor.
Kaynana semra boş durur mu? Bu arada Boran ağaya erkek doğurma kudretine sahip bir köylü kızı ayarlıyor. Boran ağa başta yarım ağızla “yok vallahi de billahi de olmaz” dese de sonradan razı oluyor. Peki Piraye hiç durur mu? alıp kızını terki diyar ediyor. Kendine kızıyla yeni bir hayat kıruyor

Bizim Boran Haşim rahat bırakmıyor kızı. hem erkek doğurma kudretine sahip köylü kızını hem bizim yufka yürekli azcık saftirik Piraye’yi bir arada götürme planları yapıyor. Sonuç olarak da beraber uzunca bir tatile çıkıyorlar ve yolda işi pişiriyorlar. ha bu arada köylü kızının hamile olduğunu yazmış mıydım? Evet evet o da hamile. Gel gör ki ilahi adalet tecelli ediyor ve köylü kızı erkek ama engelli bir bebek doğuruyor. Yüce gönüllü Piraye içten içe sevinse de hiiiç de öyle birşey yokmuş da çok üzülmüş havalarına giriyor. Bu arada kendisinin de hamile olduğunu öğreniyor. Hemi de erkek. Ne var ki bunalıma giren Boran Haşim bey kendini kör kurşunların önüne atıyor ve oğlu olacağını öğrenemeden acıklı bir şekilde ölüyor. Herşeyi affetmeye hazır ve nazır olan Piraye de bu elim hadise karşısında üstünü başını parçalayp ağıtlar yakıyor. Hikayemiz burada son buluyor.

İşte Piraye’nin bendeki özeti budur. tatmin ettiyse tebrikler, kitabı okuyup boşa zaman harcamaktan kurtuldunuz demektir.

not; olay örgüsünde sıralamayı ufaktan karıştırmış olabilirim. olduysa affola..
iyi akşamlar..

Yazar hakkında

M.Enes Yalçın

Selamlar ben Enes. Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet ve Eğitim Fakültesi çift anadal Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı öğrencisiyim. Eğitim alanındaki gelişmeleri takip etmeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Acil iletişim için instagram adresim,
instagram: @enes_yalcn

Bu konuya yorum yaz